Skocz do zawartości

Westfalia Columbus 550 D - 1997


Jule

Rekomendowane odpowiedzi

Westfalia - Colubmus 550 D

 

 

Wymiary

dl - 5.94m - (z dyszlem 7.04m)

szer - 2.48m - (srodek 2.33m)

wys - 2.64m - (srodek 2.00m)

 

Waga - 1300kg (standard) moj Columbus 1400kg

 

DMC - 1600kg (moj 1740kg)

 

 

img50111kx9.jpg

 

img50091bc2.jpg

 

Rozklad

 

550drk6.gif

 

e24827tk1.jpg

 

e25527jd9.jpg

 

img42781kd8.jpg

 

 

Komentarz

 

Columbus jest przyczepa wykonana w calosci z ocieplonego Styrofoam-em GFK. Wodne konwektorowe ogrzewanie ALDE, w tym ogrzewane zbiorniki, podlogowka w lazience, podwojne szyby, pozwalaja na uzytkowanie przyczepy calorocznie.

W wyposazeniu znajduje sie zintegrowane WC (Thetford C-200) z prysznicem, osobno w czesci sypialnej znajduje sie umywalka. Czesc dzienna i nocna oddzielaja od siebie drzwi przesuwane. W kuchni - trzy palnikowa kuchenka + pochlaniacz, dwu-komorowy zlewozmywak, lodowka (Elektrolux) 110l, klimatyzacje Truma Frostair 1700

Standard techniczny i wykonania z najwyzszej polki nawet na dzisiejsze czasy. Meble sa wykonane z fornirowanych plyt Multiplex A biorac pod uwage ze przyczepy te robione byly miedzy 1996-1999 r, to doszlam do wniosku ze jednak technika wcale tak do przodu w przyczepach nie poszla :klotnia: Niezalezne zawieszenie, amortyzatory, stabilizator, zewnetrzne podlaczenie do "miejskiej" wody tz City i duzo innych bajerow bylo juz kiedys.

 

Wrazenia z uzytkowania - Columbus jest bardzo przestronna przyczepa, w kazdej czesci jest sporo miejsca. Stale lozko (1.50 x 2.00m) sklada sie z dwoch otwieranych "skrzyn", w pierwszej jest cala "centrala elektryczna" ale zostaje sporo miejsca do zapakowania. W drugiej zamontowana jest klima i tez jest jeszcze miejsce zeby wpakowac tam lezaki, maty, parasolki na plaze, bo do tej skrzyni mozna sie dostac takze z zewnatrz.

 

W kuchni jest wystarczajaco, w dolnych szafkach sa wyciagane koszyki, specjalne szuflady na sztucce itp Na przeciwko tz kolo wejscia jest szafa na ubrania w ktorej znajduje sie piec do ogrzewania + boiler.

Jak widac na zdjeciu miejsca do siedzenia jest pod dostatkiem, stol jest rozkladany i obnizany, do tego z podkowy-kanapowej mozna zrobic dodatkowe spanie (1.60 x 2.30m)

W kanapach sa skrzynie w ktorych mozna zlozyc rozny kram i manele.

 

Plusy - przestrzen, przestrzen, przestrzen :klotnia: dodatkowo - stale lozko, duze okno nad stolem ktore nie tylko mozna podniesc do gory ale tez korba otworzyc prawie calkowicie.. jak manualny "szyberdach".

aaa i jeszcze bardzo mala rzecz ktora mnie zafascynowala .. to szuflada wysuwana pod kanapa zaraz przy wejsciu. Normalnie patent niesamowity, mozna schowac tam buty odrazu przy wejsciu do przyczepki i wyciagnac jak juz sie wyjdzie :klotnia:

 

Minusy - bardzo duze okno na czole przyczepy przez co bardzo nagrzewa sie w srodku ale kupilismy "daszek" ktory widac na zdjeciu i sprawa sie rozwiazala.... wiecej grzechow Columbusa nie pamietam, albo mi nie przeszkadzaja i nie zauwazylam.

 

Ciagnik Columbusa to BMW 530d (193PS). Zestaw prowadzi sie bardzo dobrze, przyczepa idzie jak po szynach, auto ma wystarczajaco mocy zeby poradzic sobie z tym ciezarem.

Spalanie - srednia ok 10 litrow diesla. Na trasach alpejskich 12-13 z zaznaczeniem ze srednia predkosc trzymana przez tempomat to 110 km/h

 

dodatek pazdziernik 2008r

apropo spalania w Alpach... w zeszlym roku wyszlo 12,7 litrow, przy tym ze moja lepsza polowa ciagle "pomagala" zestawowi bawiac sie w zmienianiu z automatu na manuala.

Myslal chyba ze tak bedzie lepiej, ale czlowiek obecnie automatu juz nie przeskoczy i w drodze przez Alpy (tegorocznej) na samym automacie+tempomat) spalilismy 11 litrow.

 

tutaj jest troche wiecej fotek pogladowych z roznych modeli Columbusa.

 

 

http://www.caravan-museum.de/Hersteller_A_-_Z/Westfalia/Columbus_1996/columbus_1996.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Jule, piękna przyczepa, gratuluję. :hehe:

 

A wiesz czego najbardziej Ci w niej zazdroszczę - ZAWIESZENIA, rewelacja, normalne, wahacze wleczone ze sprężyną i amortyzatorem, moja ma tą gumową z AL-ko, nigdy nie jestem jej pewny.

W Twojej, można wszystko naprawić, sprawdzić. No i normalna, porządna rama, to jest to.

 

Jacek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uhu to prawda, zawieszenie jest dobre... przyczepe ciagne sie rewelacyjnie. Do tego dobrze sie pcha i ustawia, bylam mile rozczarowana ze nawet sama jestem w stanie wprowadzic w ruch tego olbrzyma :hehe:

No i co jeszcze wazne i przydatne ze nie trzeba Columbusa strasznie poziomowac, obojetnie jaki jest teren przyczepa uklada sie zawsze w miare prosto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jule - ile waży Twój samochód, że tak ładnie ciągnie taki ciężar, no w końcu to 1700 kg. A przyczepa prześliczna, oglądamy z mężem i wzdychamy czule :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masa calkowita to ok 2 t, masa wlasna 1840 kg ale my nie pakujemy w przyczepe prawie nic wyjezdzajac, wszystko idzie do auta czyli ciagniemy gdzies 1500 kg jak napelnimy zbiorniki + butla z gazem i drobne duperele kampingowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Och Jule super gratuluję nie ma jak spełnianie marzeń :]

 

Jule, dlaczego Twój Columbus jest biały a nie szary? Wiem, może to dziwne pytanie ale te columbusy, co to udało mi się znaleźć na zagranicznych stronach zawsze są szaro-białe a Wasz niebiesko-biały :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Columbus mial problem z kederowa szyna ktora byla miedzy dwoma czesciami konstrukcyjnymi GFK... to taki blad techniczny, no i mojemu poprzednikowi wyciagneli ta szyne i uszczelnili na nowo, a ze bylo to juz po gwarancji to facet nie chcial wywalac kasy i zamiast polakierowac jeden bok, to przemalowal calosc .... na "musk" cos musilo Mu sie rzucic :] dla mnie okropny kolorek, no ale przez ten kolorek cena byla odpowiednia :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szyna kiederowa to jest ta szyna ktora jest na przyczepie i w ktora wciaga sie przedsionek. Normalnie jest naklejona i przykrecona srubami.. a ze do GFK nie bylo jak tego przykrecic zeby nie uszkodzic skorupy to wymyslili ze wloza szyne miedzy plat dachu a sciane boczna.... zobacz na tym zdjeciu Haebbiego (Guten Tag Haebbi) jest ta listwa. Przez ta listwe przyczepa wydaje sie mniej obla niz moja w tej chwili.

 

gespann1.jpg

 

jak sie przypatrzysz dobrze w moim Columbusie to ja juz jej nie mam.

 

tu tez dobrze widac

 

http://www.caravan-museum.de/Hersteller_A_-_Z/Westfalia/Columbus_1996/Westfalia_Columbus_1996_02.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.