Skocz do zawartości

Czy można ciągnąć przyczepę powyżej 750 DMC mając kat B?


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 544
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Masz racje Robin, kazdy samochod w swojej homologacji ma okreslona maksymalna dmc przyczepy z hamulcem i bez. Przeliczylem na szybko dane moich trzech ostatnich samochodow i wychodzi w/g Twojego przelicznika lub bardzo, bardzo podobnie. :ok:

 

ps.

Mam tylko pytanie co do tego przykladu:

czy te 1900kg to bierzesz pod uwage dmc samochodu czy jego mase wlasna?

Mialem kangura i przyznam, ze "luzem" tak ciezki to on nie jest, no i ta pojemnosc :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Marcin! Chodzi oczywiście o DMC samochodu i przyczepy.Dane potrzebne do wyliczenia są dostępne w każdym dowodzie rejestracyjnym (DMC i moc w kW).Silnik ma na "grzbiecie" nie tylko masę własną pojazdu ale kierowcę,pasażerów,ładunek i ew.przyczepę.Dwa razy byłem ważony (za granicą) przez "chłopców" i za każdym razem niewiele brakowało a miałbym spore kłopoty.Od tego czasu ważę wszystko (przed wyprawą) na wadze w składnicy węgla.Usługa jest bezpłatna.

Pozdrawiam - Robin13591022444464f1f216156xz8.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważenie za granicą wyglada tak samo jak w kraju.Tylko stawki za "odstępstwa" od norm są znacznie wyższe.Kontrola polega na najechaniu na wagę najazdową.W pojeździe zostają wszyscy którzy nim podróżowali.Sprawdzana jest masa rzeczywista pojazdu i porównywana z DMC określoną w dowodzie rejestracyjnym.W przypadku przekroczenia DMC nie znam procedury bo nigdy nie przekroczyłem więcej niż kilka kg - więc dawali spokój.Z opowiadań wiem ,że cudzoziemcy muszą uiścić mandat na miejscu.Trzeba więc posiadać gotówkę lub szybko ją zdobyć.W przeciwnym razie pojazd zostanie odholowany na parking policyjny a właściciel zostanie obciążony kosztami.No i trzeba usunąć przyczynę "nadwagi".

Pozdrawiam - Robin :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie

Dzis od Z-cy Naczelnika Wydzialu Ruchu Drogowego w Katowicach otrzymalem zadowalajaca mnie odpowiedz w sprawie uprawnien do kierowania dla interesujacych mnie kategorii oraz wyjasnienia zapisu "przyczepa specjalna".

Moze juz bylo, moze nie ale wiedzy nigdy za wiele a co najwazniejsze napisane zostalo to tak, ze nie mozna niczego zrozumiec dwojako czy interpretowac na swoj sposob.

Sugeruje wydrukowac i wozic ze soba :ok:

 

Tresc odpowiedzi:

 

W odpowiedzi na pismo przeslane poczta elektroniczna do Wydzialu Ruchu Drogowego KWP w Katowicach uprzejmie informuje, iz poruszona przez Pana problematyka uregulowana jest w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, zwanej dalej ustawa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, ze zm.).

 

Odpowiadajac na pytania pragne zwrocic Pana uwage na pozostale zapisy w/w ustawy.

 

Ad. 1

 

Z tresci przywolanego przez Pana przepisu art. 88 ust. 2 pkt 3, wynika ogolnie, ze Prawo jazdy kategorii B, uprawnia do kierowania:

 

pojazdem samochodowym (art. 2 pkt 33) o dopuszczalnej masie calkowitej (d.m.c.) nieprzekraczajacej 3,5 t, z wyjatkiem autobusu lub motocykla,

 

zespolem pojazdow, pod warunkiem jednak, spelnienia lacznie 4 warunkow:

 

1. zespol sklada sie z pojazdu samochodowego niebedacego autobusem ani motocyklem i przyczepy (tzn. pojazdu bez silnika ... art. 2 pkt 50),

 

2. d.m.c. pojazdu samochodowego nieprzekracza 3,5 t,

 

3. d.m.c. przyczepy nie przekracza masy wlasnej pojazdu ciagnacego,

 

4. laczna d.m.c. nie przekracza 3,5 t.

 

ciagnikiem rolniczym (art. pkt 44) lub pojazdem wolnobieznym (art. 2 pkt 34).

 

Ponadto art. 88 ust. 3 pkt 3 okresla, ze prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania w/w pojazdami z przyczepa lekka ? po uwzglednieniu faktu, ze d.m.c. takiej przyczepy moze byc rowne 750 kilogramom stwierdzic nalezy, ze prawo jazdy to, uprawnia rowniez do kierowania zespolem pojazdow skladajacym sie np.: samochodu osobowego lub ciezarowego o d.m.c. rownym 3,5 t. mimo tego, ze wowczas laczna d.m.c. wyniesie 4250 kg, lub ciagnika rolniczego czy tez pojazdu wolnobieznego z przyczepa lekka.

 

Z tresci punktu 10, wynika miedzy innymi, ze prawo jazdy B+E, uprawnia do kierowania pojazdem okreslonym w kategorii B, lacznie z przyczepa. Nalezy zwrocic tutaj uwage na fakt, iz w zapisie tym brak jest zastrzezenia dotyczacego lacznej dopuszczalnej masy calkowitej.

 

Nie oznacza to jednak, ze posiadajac kategorie prawa jazdy B+E, mozemy prowadzic pojazd samochodowy o d.m.c. nieprzekraczajacym 3,5t. z przyczepa o nieokreslonej masie, gdyz ograniczenia w tym zakresie wynikaja miedzy innymi z wartosci znamionowej okreslonej dla urzadzenia sprzegajacego i wartosci maksymalnej masy ciagnietej okreslonej dla danego pojazdu przez producenta. Przywolany stan prawny zobrazowac mozna na przykladach:

 

Samochod osobowy.

 

Masa wlasna pojazdu wynosi: 1740 kg,

 

Dopuszczalna masa calkowita wynosi: 2435 kg,

 

Dopuszczalna masa calkowita przyczepy z hamulcem zostala okreslona na: 1600 kg.

 

 

Posiadajac prawo jazdy kat. B, mozemy prowadzic taki pojazd:

 

a/ pojedynczo, zgodnie z art. 88 ust. 2 pkt 3 lit. a,

 

b/ z przyczepa lekka ? zgodnie z trescia art. 88 ust. 3 pkt 3 - bo jego dmc nie przekracza 3,5 t.

 

c/ z przyczepa wyposazona w hamulec o dmc do 1065 kg ? poniewaz wskazane dmc: miesci sie w wartosci okreslonej przez producenta, nie przekracza masy wlasnej pojazdu, a laczna dopuszczalna masa calkowita zespolu tych pojazdow nie przekracza 3,5 t, zgodnie z art. 88 ust. 2 pkt 3 lit. b.

 

Posiadajac prawo jazdy kat. B+E, mozemy prowadzic taki pojazd:

 

a/ pojedynczo, zgodnie z art. 88 ust. 2 pkt 3 lit. a,

 

b/ z przyczepa lekka ? zgodnie z trescia art. 88 ust. 3 pkt 3 - bo jego dmc nie przekracza 3,5 t.

 

c/ z przyczepa wyposazona w hamulec o dmc do 1600 kg ? poniewaz wskazane dmc: miesci sie w wartosci okreslonej przez producenta, nie przekracza masy wlasnej pojazdu, natomiast art. 88 ust. 2 pkt 10 nie zaweza lacznej dmc zespolu pojazdow do 3,5 t.

 

Samochod ciezarowo-osobowy.

 

Masa wlasna pojazdu wynosi 2500 kg,

 

Dopuszczalna masa calkowita wynosi: 3500 kg,

 

Dopuszczalna masa calkowita przyczepy z hamulcem zostala okreslona na: 2500 kg.

 

Posiadajac prawo jazdy kat. B, mozemy prowadzic taki pojazd:

 

a/ pojedynczo, zgodnie z art. 88 ust. 2 pkt 3 lit. a,

 

b/ z przyczepa lekka ? zgodnie z trescia art. 88 ust. 3 pkt 3 ? bo jego dmc nie przekracza 3,5 t ,

 

c/ z przyczepa wyposazona w hamulec o dmc do 1000 kg ? poniewaz wskazane dmc: miesci sie w wartosci okreslonej przez producenta, nie przekracza masy wlasnej pojazdu, a laczna dopuszczalna masa calkowita zespolu tych pojazdow nie przekracza 3,5 t, zgodnie z art. 88 ust. 2 pkt 3 lit. b.

 

Posiadajac prawo jazdy kat. B+E, mozemy prowadzic taki pojazd:

 

a/ pojedynczo, zgodnie z art. 88 ust. 2 pkt 3 lit. a,

 

b/ z przyczepa lekka ? zgodnie z trescia art. 88 ust. 3 pkt 3 - bo jego dmc nie przekracza 3,5 t.

 

c/ z przyczepa wyposazona w hamulec o dmc do 2500 kg, pomimo, ze dmc takiego zespolu pojazdow wyniesie 6 t. ? poniewaz dmc przyczepy: miesci sie w wartosci okreslonej przez producenta, nie przekracza masy wlasnej pojazdu, natomiast art. 88 ust. 2 pkt 10 nie zaweza lacznej dmc zespolu pojazdow do 3,5 t.

 

Ad. 2

 

W opisanej przez Pana sytuacji sytuacjach NIE MA ZNACZENIA rodzaj czy tez charakter przeznaczenia przyczepy. Tym bardziej, ze zapisy art. 88 ustawy mowia OGOLNIE o przyczepie, a do tej grupy pojazdow zaliczyc nalezy zarowno przyczepe kempingowa jak i przeznaczona do przewozu ladunkow. Artykul 2 w/w ustawy, w punkcie 36, definiuje pojazd specjalny jako: ?pojazd samochodowy lub przyczepe przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, ktora powoduje koniecznosc dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposazenia; w pojezdzie tym moga byc przewozone osoby i rzeczy zwiazane z wykonywaniem tej funkcji?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarcinT - i to jest odpowiedź na pytanie !! :)

A nie jak mi odpisali...

Powiem szczerze że tak wyczerpującej odpowiedzi bym się nie spodziewał. Teraz już spokojnie zepnę zestaw i ze spokojem ruszę w drogę. :ok:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód ciężarowo-osobowy.

Masa własna pojazdu wynosi 2500 kg,

Dopuszczalna masa całkowita wynosi: 3500 kg,

Dopuszczalna masa całkowita przyczepy z hamulcem została określona na: 2500 kg.

 

Posiadając prawo jazdy kat. B, możemy prowadzić taki pojazd:

a/ pojedynczo, zgodnie z art. 88 ust. 2 pkt 3 lit. a,

b/ z przyczepą lekką ? zgodnie z treścią art. 88 ust. 3 pkt 3 ? bo jego dmc nie przekracza 3,5 t ,

c/ z przyczepą wyposażoną w hamulec o dmc do 1000 kg ? ponieważ wskazane dmc: mieści się w wartości określonej przez producenta, nie przekracza masy własnej pojazdu, a łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t, zgodnie z art. 88 ust. 2 pkt 3 lit. b.

Kurcze albo ja albo Pan Naczelnik coś źle dodaje DMC auta + DMC przyczepy 3500+1000 = 4500 ?? Gdzie jest haczyk? Mam dzisiaj chyba niż intelektualny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie chciałem zakładać nowego tematu ale chciałem się Was spytac jak to jest. Czy zaraz po otrzymaniu prawka "B" mogę podczepić przyczepe i bez stresu ze niebeiscy panowie się przyczepią jechac?? :? Czy musi minąć jakiś okres czasu od otrzymania prawa jazdy abym mógł spokojnie podróżowac?? :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiście nie słyszałem by nie można było. Ja towarową przyczepę ciągałem, ale też nigdy nie napotkałem niebieskich...

 

NO własnie chodzi o to ze oni jak widzą samochod z przyczepą to chetnie zatrzymuja i często się o byle pierdółkę doczepiaja.. :? Ja zaczynam 29 stycznia ( 3 miesiące przed 18) robic prawko tak więc w wakacje planuję ze znajomymi jechac nad jakies jeziorko z przyczepą i się zastanawiam czy mam się czego obawiać.. :? Ktoś mi kiedyś mówił ze trzeba mieć minimum 3 miesiące ale mi się wydaje ze to brednia... :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spokojnie jechać mając 18 lat.

 

Art. 90. 1. Prawo jazdy otrzymuje osoba, jeżeli:

 

osiągnęła wymagany dla danej kategorii wiek;

 

uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem, o ile jest ono wymagane;

 

odbyła wymagane dla danej kategorii szkolenie;

 

zdała z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy wymagany dla danej kategorii.

 

przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze względu na swoje więzi osobiste lub zawodowe albo przedstawi zaświadczenie, że studiuje od co najmniej sześciu miesięcy.

 

2. Wymagany dla danej kategorii wiek wynosi:

 

16 lat - dla kategorii A1, B1 lub T;

 

(uchylony);

 

18 lat - dla kategorii A, B, B+E, C, C+E, C1 lub C1+E;

 

21 lat - dla kategorii D, D+E, D1 lub D1+E, z zastrzeżeniem ust. 4.

 

 

http://www.kodeksdrogowy.com.pl/obowiazujace/spisTresci.html

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.