Skocz do zawartości

Usawianie anteny satelitarnej


marek

Rekomendowane odpowiedzi

Tak patrzyłem i dla laika ustawienie anteny na polu kempingowym może być problematyczne.Jestem ciekawy co sądzicie o takim urządzeniu czy takie coś może się sprawdzać miernik sygnału satelitarnego http://www.allegro.pl/item184286279_miernik_sygnalu_satelitarnego_sat_finder.html

post-16094-imported-35f22f73-e670-473f-966a-d3369c188bcd_thumb.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To urządzenie jest jak najbardziej przydatne, ale potrzeba do tego jeszcze albo doskonałej orientacji w kierunkach świata (np. jak gołębie pocztowe) albo nabyć takiego Sat Findera z kompasem lub osobny kompas, do wyznaczenia właściwego kierunku ustawienia czaszy.

Ja posługuję się takim samym Sat Finderem w domu (mam zeza do N boxa, czyli Hot Birda i Astrę), wcześniej Wizja i Cyfra+ i spełnia to egzamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie sie sprawdza , nie było problemu ze znalezieniem satelity , ale ważna jest wielkość talerza, u mnie paraboliczna 80 .Ach i miło jest jak taki szukacz ma sygnał dźwiękowy ,wtedy nie trzeba patrzeć na wskaźnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze pomysł kożystania z wbudowanego miernika sygnału w tunerach platformy cyfrowej.

ja mam cyfrowy polsat, czasze ustawiam na stojaku zmajstrowanym własnoręcznie z kawałka rury i elementów antenu aluminiowej do przesyłu danych gsm i jest ok.

planowałem umieścić antenę na przyczepie, ale okazłao się gdy umieszczę przyczepe pod drzewami a tak lubię stawac to sygnał do czaszy nie dolatuje i :look:

 

zatem zbudowałem stoja i jak najbardziej jest ok.

 

z ustawianiem pomaga mi właśnie wbudowany wskaźnik sygnału i wstepnie antene ustawiam na południe prawie dokładnie i potem tyko polaryzacja wysokości i jest ok.

 

 

pozdrawiam tomasz, rybnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam całe bractwo,ja korzystam zawsze przy ustawianiu anteny ze strony link .Krótko Wybierasz miasto,datę,satelitę, i na środku pokazuje o której godzinie satka musi patrzeć konwerterem prosto w słońce.Położenie góra -dół stroje na oko.Dzisiaj akurat 13:03. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam całe bractwo,ja korzystam zawsze przy ustawianiu anteny ze strony link .Krótko Wybierasz miasto,datę,satelitę, i na środku pokazuje o której godzinie satka musi patrzeć konwerterem prosto w słońce.Położenie góra -dół stroje na oko.Dzisiaj akurat 13:03. Pozdrawiam

 

 

Patent świetnie brzmi :hop1: NIe znam się na satelitach, ale napewno bym spróbował tak ustawiać :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu coś mogę doradzić bo jestem w temacie :ok: . Czujniczek jaki pokazujesz na zdjęciu jest raczej tandetny ale do sporadycznego ustawiania anteny wystarczy. Pamiętaj jednak o tym, że sygnał satelitarny z nieba nie przychodzi pionowo i pod kątem jaki pada nic go nie może zasłaniać. Nawet drzewa będą skutecznie wycinały sygnał satelitarny. Zależy gdzie z tą antenką pojedziesz będzie zmieniał się kąt elewacji, na południu Polski jest on około 32 stopnie od poziomu, a satelita hotbird (najczęsciej oglądana) wisi na pozycji 13 stopni wschód tzn wisi nad 13 południkiem czyli jest prawie dokładnie na południe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

To i ja dorzuce usprawnienie jakie wykonalem w swoim talerzu sat.

Otóż po pierwszym ustaleniu położenia talerza zamontowałem na wysięgniku konwertera mini-poziomicę tak, aby wskazywała "0" (czyli poziom). (Przykleiłem ją za pomocą pistoletu na plastikowe pałeczki)

Następnym razem pozostaje tylko tak pochylić talerz aby poziomica wskazywała poziom a następnie obracać talerzem w lewo lub w prawo, gdzieś w kierunku południowym aby złapać sygnał. Po złapaniu sygnału wystarczy ewentualnie lekko skorygować w pionie talerz.

Mam również Satfinder ale sposób z poziomicą pozwala znacznie szybciej złapać satelitkę.

Kierunek południowy nie jest trudno ustalić ale przy pochmurnej pogodzie mogą być pewne problemy, więc można podejrzeć jaki inni mają skierowaną antenę

lub też można skorzystać z telefonu komórkowego. W mojej Nokii zainstalowałem aplikację o nazwie Kompas, która pozwala w dużym przybliżeniu znaleźć kierunek południowy, gdy nie ma możliwości podejrzenia sąsiadów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki "przyrządzik" i nie jest rewelacją. Piszczy na cały kemping a obrazu ja nie było tak nie ma. Zeźliłem się, stosuję kompas i taki przużądzik wskazujący kąt nachylenia i problemy się skończyły. Jest tylko jedno ale - ustawiać musimy się w miejscu gdzie sygnał nie będzie "zasłaniany". Ale rada jest taka: antena na stojaku i dosyć długi kabel. Satelity używam tylko poza granicami, a Polsce antenę prętową. Zyczę dobrego odbioru niezbyt ciekawego programu, bo mam dekoder "darmowy", ale przynajmniej można zobaczyć dziennik w Polonii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czesc

 

Kiedy mamy w tunerku,najlepiej analogowym ustawione i zapamietane swoje programy to nie bedzie nam potrzebne to urzadzonko.

Wystarczy prosto stac, czy tez na stojaku ustawic stabilnie i prosto antene,pochyl pionowy anteny 30-35 stopni i powoli krecic antena w okolo osi i napewno w koncu wpadnie sie na dana satelite,w tym przypadku mysle,ze wiekszosc bedzie szukac Hotbirda 13 stopni.

Cyfrowe tunerki potrzebuja dokladnie ustawionej wiazki sygnalu ,dla tego nie nadaja sie na takie szukanie o jaki wyzej opisalem,poprostu - sygnal musi byc przez pare sekund nie zmienny i dopiero zalapie obraz,a obracajac caly czas antene,istnieje male prawdopodobienstwo ,ze wlasnie w tym miejscu czy innym,zatrzymamy obracanie anteny i damy systemowi pare sekund.Analog natomiast bedzie wyswietlac kreski biale jak i czarne juz dlugo przed dokladnym dostrojeniem.

 

powodzonka

 

Tycek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Służy do idealnego ustawienia kąta nachylenia. Wcześniej trzeba z busolą ustawić idealne południe.

Tu się raczej mylisz. Przyżąd służy do ustawienia anteny ogólnie. Busola pozwala na przybliżone ustawienie kierunku. Ja w każdym razie jej nie używam. Antenę ustawia się mniej-więcej na południe(zależy jeszcze z którego satelity chcesz odbierać programy), a później delikatnie kręcisz w prawo i lewo zmieniając równocześnie kąt nachylenia. Ważene jest aby wszystkie ruchy były spokojne. Poza tym trzeba mieć trochę doświadczenie żeby wiedzieć na którym jesteś w danej chwili stelicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yabulon, przeszedłem szkolenie ustawiania anteny satelitarnej za pomocą powyższego urządzenia. Uczył mnie fachowiec. Mam więc nadzieję, że czegoś mnie nauczył, tym bardziej,że bardzo sprawnie i szybko się ustawia.

Pozdrawiam serdecznie. :blagac:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TadeuszS, Ale ja wcale nie twierdzę, że nie umiesz ustawić anteny, tylko, że busola może służyć jedynie do przybliżonego ustawienia kierunku anteny (bo satelity nie wiszą na jednej pozycji orbitalnej, ale masz rację wszystkie są w miarę na południe, przynajmniej te popularne w naszym kraju). A na poparcie tego co piszę mogę tylko powiedzieć, że od 1995 roku biegam z takim urządzeniem i montuję anteny zarobkowo, więc doświadczenie mam raczej spore

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.