Skocz do zawartości

Terma Truma


Prusiak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Temat termy firmy truma troche slabo byl poruszany a wydaje mi sie to rozwiazanie dosyc dobre i jak to kilka osob zrelacjonowalo - wystarczajace. Mam ochote pokusic sie o kupno i samodzielnego zmontowania. I teraz mam kilka pytan do osob, ktore podjely sie moze samodzielnego montazu: Na jakie problemy sie natknely, co potrzeba dokupic/dorobic itp.??

W swojej przyczepie mam krany tylko na zimna wode, wiec rozumiem ze krany szt. 2 musialbym sobie dokupic + przewody. Ale jezeli zrezygnuje zupelnie z zimnej wody moge sobie zostawic 'pojedyncze' kraniki i puscic tylko ciepla wode?? I tak woda raczej potrzebna jest do umywalki do porannej/wieczornej toalety oraz do zlewozmywaka w celu wiadomym, wiec jedna temp. mnie zadowoli.

 

http://truma.com.pl/?1,1,2,0,7,29

 

Zapraszam do dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 45
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

W przypadku elektrycznych bojlerów woda podgrzewana jest do bardzo wysokiej tmeperatury. Zalętą tego rozwiązania jest to, że z 5 litrów (taką mam ja) możesz wykąpać sie cały, a oszczędnie to i całą rodzinkę. Wadą jest konieczność posiadania instalacji na ciepłą i zimną, żeby wodę mieszać. Poza tym nie wiem, czy da sie termy "skręcić" do temperatury poniżej 60 stopni (a to chyba jest graniczna temperatura dla naszych rąk, bo ciało ma jeszcze niższa - ok 45). Druga zaletą, jest to, że ciepła woda podgrzana do wysokiej temperatury starcza na wiele godzin (np podczas podróży).

Ja mam niestety tylko elektryczną termę - ale spisuje sie znakomicie i oczywiście instalację na ciepłą i zimną wodę.

 

PS

Mam dokładnie taką samą jak na linku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze jak juz masz zamiar zakladac to zrob to bez "pol-srodkow" czyli tak jak powinno byc tz zimna-ciepla woda, bo jest tak jak adi napisal.. z tych pieciu litrow podgrzanych do 60 stopni bo do takiej temperatury chyba truma grzeje? wyjdzie sporo wody do oplukania naczyn czy toalety poranno-wieczornej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślałem o zastosowaniu termo-mieszacza. Do niego dochodzi ciepła i zimna woda , a wychodzi woda o temp, którą sobie ustawiłeś. więc nie potrzeba podwujnego kranu Warto też zastosowaś otulinę termoizolacyjną na przewodach, bo kiedy wieczorek chłodny to woda w rurkach szybko stygnie.

http://www.lazienki.fluidcs.com.pl/strona.php?20035

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termo mam w palcach a mieszacz w podw. kranie :czerwona:

Te urządzenia nie lubią wapna, które się na nich odkłada. Miałem to w domu i byłem zadowolony przez rok, potem już dzaiałał jak on chciał a nie jak ja. Co do wychładzania wody w rurkach, to faktycznie jest mały problem, z tym, że czas przestoju jest tak długi (rano - wieczór), że to chyba nic nie da. W moim przypadku lepszym by była by zmiana miejsca termy, bo z obecnego woda ma wszędzie daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie przed chwilą dostałem przesyłkę a w niej TERMA :czerwona:

Chciałem kombinować z grzałkami i dodatkowymi zbiornikami w przyczepie ale jednak zdecydowałem się na TERMĘ. Kupiłem na Allegro za 580 zl.

Teraz muszę znaleść trochę wolnego czasu żeby ją zamontować, całą instalację mam więc chyba nie będzie problemów :hop1:

 

pawwl, to o czym piszesz to chyba jest tylko do mieszania wody...musisz dostarczyć do tego urządzenia wodę gorącą i zimną i potem "wylata" woda o odpowiedniej temperaturze. Z tego co pisze prusiak to on w ogóle nie ma niczego do grzania wody więc najpierw trzeba by było mieć coś co by tą wodę podgrzewało. Taki mieszacz można zastosować aby pominąć instalację wody ciepłej i zimnej ale to nie jest do grzania :hop1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mieszacz można zastosować aby pominąć instalację wody ciepłej i zimnej ale to nie jest do grzania

Przeca ja nie piszę że to jest do grzania tylko mieszania ciepłej z zimną

Co do wychładzania wody w rurkach, to faktycznie jest mały problem, z tym, że czas przestoju jest tak długi (rano - wieczór), że to chyba nic nie da. W moim przypadku lepszym by była by zmiana miejsca termy

Do rana napewno wystygnie, miałem na myśli straty podczas przepływu. Ja zastosuwałem w swojej budce izolowany zbiornik 30l grzałki 3x150w i termostat. Jak woda w baniaku miała 38 stC to w kranie była już ledwie letnia, jak "ociepliłem" rurki to jest OK. Jeżeli dłużej nie ma poboru wody to trzeba chwilę poczekać na ciepłą. Zbiornik z wodą znajduje się w przednim luku w łazience szkoda mi na niego miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wszystkim za odpowiedzi i pomysly z mieszaczem... A jak wyglada sprawa umiejscowienia termy. Z tego co pamietam znajomy mial w Hobby w siedzeniu po lewej stronie przyczepki, po tej samej co piecyk, ale mial tez po tej samej stronie lazienke na koncu przyczepy. Ja mam kuchnie i lazienke po prawej stronie i tu tez leci sobie woda ze zbiornika z kufra. Piecyk mam po lewej. Pasuje mi po prawej stronie wlasnie wcisnac terme, jedyny minus to chyba daleko od piecyka bedzie i w przypadku grzania wody za pomoca cieplego powietrza moze to trwac dluzej......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedyny minus to chyba daleko od piecyka bedzie i w przypadku grzania wody za pomoca cieplego powietrza moze to trwac dluzej......

Nie licz na grzanie wody przy pomocy cieplego powietrza w takim przypadku, piec musi grzac solidnie aby bylo to zauwazalne. Postaraj sie zabudowac terme tak aby przewody do cieplej wody nie byly zbyt dlugie ze wzgledu na straty, o ktorych wspomnial pawwl. Uzyj tez odpowiednich wezy a na pewno bedziesz zadowolony :czerwona:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Tak wiec dorobilem sie ww. Termy. Teraz bede musial sie zastanowic i przemyslec sprawe montazu. Moze wypowie sie ktos kto posiada terme zamontowana w przyczepie z podobnym ukladem do mojego?

 

Moj uklad wyglada tak

caravan_b.jpg

 

Mysle ze terma znajdzie swoje miejsce z przodu przyczepy, w siedzeniu po stronie drzwi.

 

Plusy

+ przelatujaca w tym miejscu instalacja

+ bliskosc do zbiornika z woda

+ bliskosc do zlewozmywaka

 

Minusy

- daleko od piecyka (minus maloznaczacy, jak ktos napisal: "piec musi grzac solidnie aby bylo to zauwazalne")

 

Jako ze mam istalacje tylko na zimna wode, zastanawialem sie nad dwoma rozwiazaniami:

1. Przerobka i przystosowanie do cieplej i zimnej wody calej instalacjji wraz z bateriami

2. Zastosowanie mieszacza.

 

... i chyba zastosuje najprostrze rozwiazanie, a mianowicie zasotosowanie na wyjsciu z termy mieszacza bez termostatu - http://elcamp.movera.com/?navID=23&pID=20150&tpl=details&lang=6

Mam nadzieje ze wystarczy. Po sezonie napewno wyciagne wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witka, mam dokłądnie taki sam układ Hobby, termę zamontowałem w przednim kufrze, czyli ominąłem wszytkie przecięcia instalacji wodnej w środku. Ponadto mam mikser http://elcamp.movera.com/?navID=23&pID=20150&tpl=details&lang=6&PHPSESSID=23ad60c42dc4b55fb95830b73e3aaee0

i cały ten zesataw działa rewelacyjnie. C do zimnej wody - to tylko z rana, jak się wstaje, ale tylko przez chwilkę. Potem leci już ciepła. A zimna woda? Wykorzystana do przebudzenia się. Pozdrawiam :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.