Skocz do zawartości

Powiększenie zbiornika na wode.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam chcę przerobić zbiornik na wodę na większy i zamontować mu automatyczny dopust wody a także klapę serwisową z lejkiem na zewnątrz.

-I kilka pytań-czy ktoś wykonał już taka przeróbkę? jeśli tak to proszę się podzielić spostrzeżeniami;)

-czy nie bawić się w dokupowanie drugiego zbiornika ? Czy od razu kupić jeden 70l?(to co mam ma chyba 23l :piwko: :piwko:.)

-gdy bym dokupił drugi zbiornik to pozostaje problem przelewu(jaka średnica węża"połączenia zbiorników" i jak uszczelnić to dołem?)

-z automatycznym dopustem to problemu nie będzie w każdym z przypadków(zawór od dolnopłuka)i szybko złączka.

-co z lejkiem w klapie serwisowej, wyjście z lejka 30mm lub 40mm i co dalej ? jak to połączyć ze zbiornikiem aby nie ciekło ?(lejek jest zamontowany powyżej zbiornika wiec połączenie węża z zbiornikiem musi być pewne i szczelne.

Za wszelkie rady na temat dziękuje;)

Pozdrawiam

post-76272-imported-ea50958e-dd63-4c8d-9212-37d0795366ee_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

montowałem zbiornik wewnątrz przyczepki pod spaniem z wlewem na zewnątrz - wąż 40 mm szybciej wodę się wlewa.

Zbiornik zakupiłem w Elcampie i tam serwis zmontował mi w zbiorniku co mi było potrzebne, tzn dopływ wody 40 mm , odpowietrznik.

Nie bawiłem się w zawór zamykający dopływ wody do zbiornika , uznałem to za zbyteczne ( to jest przydatne gdy podłączamy się do sieci miejskiej w Polsce nieliczne kempingi mają taka możliwość) Zbiornik jest szczelny i gdy wlewam wodę i już jest pełno widzę przy wlewie lub przeleje się przez odpowietrznik, który wyprowadziłem pod przyczepą, oczywiście wlew zewnętrzny musi być wyżej zbiornika, a odpowietrznik na górze zbiornika.

Wąż od lejka i do zbiornika ściśnięty opaskami zaciskowymi i nie ma prawa cieknąć.

W swoim wypadku nie montowałem korka spustowego (sam zbiornik ma , ale zaślepiony), ponieważ już takowy mam w przyczepie przy ogrzewaniu Primus - włączam pompkę wody odkręcam korek spustowy i cała woda ze zbiornika i bojlera zlatuje pod przyczepę.

Jeśli mogę coś poradzić kup nowy zbiornik by nie łączyć dwa ze sobą jak chcesz magazynować większą ilość wody , wlew wody na 40 mm , wąż 40 mm , opaski zaciskowe . Do zbiornika doprowadź wlew na 40 mm , odpowietrznik ( tu wężykiem odprowadź na zewnątrz przyczepy w razie przelania woda ścieknie) , doprowadzenie pompki do zbiornika , wszystko to oczywiście ma być szczelne i korek spustowy od zbiornika.

Później postaram się dokleić fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki:

Zdjęcie nr 1 wypust czerwony - woda z pompki do kraników , wypust niebieski - odpowietrzenie z wyprowadzeniem pod przyczepę , biały zasilanie elektryczne pompki, no i duży niebieski 40 mm doprowadzenie wody od wlewu.

 

 

Fotka nr 3 wlew z drugiej strony.

post-76298-imported-857e4ede-998e-4ebc-b0a0-3bec51cac114_thumb.jpg

post-76298-imported-b76a331a-dc1f-4fed-9c3d-adf858cc34ba_thumb.jpg

post-76298-imported-3fa5178e-bb8e-4916-a740-24fe7451cca5_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dużą dawkę profesjonalnego infa;)

Rozpocznę od telefonu do Elcampu :piwko: Ja w miejscu gdzie będzie zbiornik mam klapę serwisową wiec dopust w razie czego dorobię jeszcze dodatkowo w końcu kiedyś i Polskie Kempingi więcej jak jednego kranu się dorobią:piwko:

Jedno pytanko mam tylko- w miejscu gdzie wąż 40mm wchodzi do zbiornika to jest tam fabrycznie zamontowane wyjście pod tego węża i tylko trzeba ścisnąć opaską?

I jeszcze jedno :ok: -robiąc otwór klapę serwisową pod lejek skąd wiadomo, że w tym miejscu nie ma drewnianego wzmocnienia, bo tu czuje największy stress przy ewentualnym wycinaniu.

Myślę, że z tych informacji jeszcze ktoś skorzysta;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym zbiorniku który zakupiłem w Elcamp nie było otworu , otwór ten serwis w Elcam zrobił i wyprowadził wpust na rurę 40 mm . Niektóre zbiorniki maja fabrycznie , ten nie miał , ale ten mi pasował ze względu na wysokość mieścił się pod spaniem.

Jeśli chodzi o montowanie lejka: w zestawie masz szablon papierowy jaki otwór masz zrobić , a czy nie ma tam wzmocnienia drewnianego tego Ci nie powiem , bo każda przyczepa inaczej jest skonstruowana , musisz sam się rozeznać jak te wzmocnienia u Ciebie idą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witus, zapomniałem o mocowaniu w Elcamp za parze złotych dokupiłem 4 plastikowe uchwyty w zbiorniku już były wypusty i do do podłogi zamontowałem , tak, że zbiornik nie lata po całym schowku pod łóżkiem.

Pokazał bym jakie to uchwyty, ale coś stronka w Elcamp nie działa :piwko:.

 

Co do zbiornika , trzeba sobie wymierzyć jak komu pasuje i dobrać.

 

p.s. na tej stonce co podał kolega witus, też są te uchwyty komplet 4 szt cena 27 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, generalnie wszystkie mają wymiar pasujący do kanapy. Ja też w końcu założyłem inny. W załączeniu kilka zdjęć. Uwaga wyczaiłem, że do wycinania dziur w poszyciu przyczepy najlepszy jest .. dobry scyzoryk lub inny sztywny nóż :piwko:

Taki zbiornik można samemu w ok. godzinkę zainstalować. Ja dołożę jeszcze odpowietrzenie z odprowadzeniem pod przyczepę jak u wir57. Bez tego muszę popuszczać jeden z otworów rewizyjnych bo instalacja jest tak szczelna, że ciężko ją napełnić z zewnątrz. Przydały się Twoje fotki wir57.

A tak na marginesie to początkowo kupiłem ten szary zbiornik co u Ciebie ale później nie miałem pomysłu jak go zabudować i doprowadzić szczelnie instalacje. W sklepie w Katowicach nic mi nie podpowiedzieli. Ten króciec z prawej strony u Ciebie też jest dorabiany ? bo w szarym zbiorniku go nie było oryginalnie. W końcu po roku poddałem się i zmieniłem zbiornik na ten biały ze zdjęć.

post-76317-imported-ab4c5893-d20e-496b-9754-f35e2b66a33c_thumb.jpg

post-76317-imported-a063f2fe-4df2-43ed-8374-cdc7518ab43f_thumb.jpg

post-76317-imported-0639701b-eb23-48b6-a8f8-444d245bebaf_thumb.jpg

post-76317-imported-5040be2e-229d-4851-b40c-8427ac178fe3_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:piwko: może niebieski nie znam się ... wg mnie te wszystkie przyłącza wymagały trochę zachodu ze strony instalatora, szczególnie to zasilające z prawej strony. W sklepie nie mieli nic co by się dało uszczelnić ... u Ciebie czymś zalano ten króciec chyba ??

post-76321-imported-a681ec82-ff0b-4fbf-a93d-e6e7afd8ccec_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witus, w Elcamp był robiony jakimś klejem ja dodatkowo oblałem bezbarwnym silikonem , jak to wmontowali nie wiem trzeba by było zadzwonić i spytać w Elcamp.

Z tego co wiem wszystkie te elementy można kupić w Elcamp i samemu można zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawię ceny jak by kogoś interesowały:

Zbiornik wody 70 litrów Fiamma Wymiary Dł. 70 cm x Sz. 47 cm x H 24 cm.-cena 249PLN

Wlew wody do zabudowy w ścianach 16 do 49 mm. Zamykany na klucz. Króciec przyłączeniowy ┼ś 40 mm, wyposażony w ramkę

wewnętrzną, szablon montażowy i nierdzewne wkręty.-cena 87 PLN

Wąż 40mm Ar.nr 300/256 1 metr bieżący -23PLN

W moim przypadku najlepiej pasuje mi wymiarami ten zbiornik Fiammy.Dodatkowo ma wlot 40mm fabryczny i odpowietrzniki także;)

Troszkę materiału przydatnego zgromadziliście Panowie;) :piwko:

Hm nożem sie tak ładnie wykroiło taki otwór :ok::piwko:

Jak wykonam przeróbkę zamieszczę kilka zdjęć także;) bo na 5 osób to zbiornik 70 litrów to raczej minimum;)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witus, Moim zdaniem zrobiłeś duży błąd wybierając to miejsce na zbiornik po pierwsze wlew znajduje się tuż nad przyłączem elektrycznym a co za tym idzie przy tankowaniu będziesz zalewać złącze a to grozi :piwko: , po drugie zbiornik znajduje się tuż przy skrzynce bezpiecznikowej a to znowu :ok: . W najlepszym wypadku będziesz miał duże problemy z zasileniem z istalacji z różnicówką jeśli spowodujesz zalanie będzie rozłączać :piwko: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mrsulki, co prawda w moim wypadku obok zbiornika nie ma żadnej instalacji elektrycznej , ale nawet jeśli by była zbiornik jest tak szczelny , że kropla wody nie wycieknie , a nadmiar jeśli ciut za dużo się wleje ma ujście przez odpowietrznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.