Skocz do zawartości

Oświetlenie diodowe


ML

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z tym, że w porze wieczornej następuje duze zuzycie prądu przy wykorzystaniu oświetlenia wewnętrznego i zewnetrznego, a nie zawsze jest możliwość podpięcia się do 220V poszukałem oszczędności i zacząłem wymieniać tradycyjne żaróweczki w lapkach wewnętrznych na zestawy diodowe. Światło jest inne, bo białe, co daje efekt świetlówki (czyli zimne światło), ale za to jest dużo jaśniej i pobór energii znacznie spadł, żywotność diód jest też znacznie większa od tradycyjnych żaróweczek. Ciekawi mnie czy macie w tym temacie jakieś doświadczenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Gdzieś przeczytałem, że światło z ledów nie nadaje się do czytania. Natomiast sam pomysł oświetlenia wnętrza wydaje się dobry, tym bardziej, że w ofercie

firm sprzedających akcesoria do carawaningu jest takie oświetlenie w ofercie.

 

http://halogen.pl/index.php?site=wyswietlanie_szczegol&id_inne=1111#

 

http://www.ekosklep.ekologika.com.pl/index.php/cPath/78/sort/1a/page/2

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem takie "na pajaka", zeby zobaczyc czy zda egzamin.

 

Wada - faktycznie czytac da sie tylko z bliska od zrodla (diod). Powyzej 50cm bardzo meczy sie wzrok.

 

Zaleta - odpowiednio laczac mozna zachowac stopniowanie oswietlenia. Pierwsze wrazenie bylo, ze zrobilem choinke. Jednak po malych korektach zrobilo sie bardzo przyjemnie. Na wiosne mam zamiar zrobic juz na stale (solidnie) oraz dodac oswietlenie do szafek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem narazie główne - nad stołem jadalnym (dwustopniowe), przy szafkach i przy łóżkach piętrowych (dwustopniowe). Jest bardzo jasne i wg mnie wzrok się nie męczy, ale może to kwestia kloszy, które są mleczne i łagodzą to światło. Zresztą my czytamy raczej w dzień, bo wieczorem to :pub: a później :pub: i wtedy oczy się nie męczą :lol::pub::pub::pub:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie ta technologia raczkuje i co do wydajności i wpływu na człowieka są sprzeczne opinie, ale narazie to jest raczej są to gadzety. Za jakiś okres może te źródła udoskonalą i wtedy pomyśle o ich zakupie. Też myślałem o ich zakupie ale biorąc za i przeciw oraz cenę narazie się z tego wycofałem poczekam może coś jeszcze wymyślą lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
No dobra a myślał ktoś z Was o czymś takim:

Osram_DO_it_1.jpg

sorki za off topic, ale nie mogłem się powstrzymać. W pierwszej chwili przeczytałem że lampka nazywa się Do It, co w połączeniu z nazwą firmy, wyzwoliło łańcuch całkiem zabawnych skojarzeń :drive: :drive: :drive:

Ech, czego to spece od marketingu nie wymyślą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra a myślał ktoś z Was o czymś takim:

Osram_DO_it_1.jpg

sorki za off topic, ale nie mogłem się powstrzymać. W pierwszej chwili przeczytałem że lampka nazywa się Do It, co w połączeniu z nazwą firmy, wyzwoliło łańcuch całkiem zabawnych skojarzeń :D :D :D

Ech, czego to spece od marketingu nie wymyślą...

 

 

 

:drive::drive::lol::hej::D:D:D:D:D:D:drive:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

niedawno zamontowałem w mojej przyczepie oświetlenie na modułach led.w weekend oświetlenie zdało egzamin więc o nim piszę.wszystkie żarówki zastąpiłem modułami diodowymi składającymi się z czterech superjasnych diod w wodoszczelnej obudowie.świecą jasnym białym światłem i pobierają 6 mA!!!przy 12V.to tyle co nic.godne polecenia dla osób jeżdżących "na dziko"bez możliwości podłączenia do prądu tak jak ja.

koszt modułu ok 30pln-może nie jest to mało ale biorąc pod uwagę ich długowieczność i oszczędność prądu warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.